Logopeda Medialny

Logopeda Medialny

poniedziałek, 24 marca 2014

WPŁYW ŚRODKÓW FARMAKOLOGICZNYCH NA NARZĄD GŁOSU





Leki są powszechnie używane, chociaż świadomość efektów ubocznych ich stosowania nie jest rozpowszechniona w społeczeństwie. Proces tworzenia głosu wymaga niezwykle precyzyjnego współdziałania układu nerwowego i mięśniowego. Istotny jest także odpowiedni stan błon śluzowych krtani i gardła, a zwłaszcza stopień ich nawilżenia. Z tego względu stosowanie leków u osób zawodowo posługujących się głosem musi uwzględniać działania uboczne.
Leki mogą mieć zarówno korzystne, jak i niekorzystne działanie w sytuacjach stresowych. Do leków, które mogą wzmagać zdenerwowanie i przyspieszają akcję serca należą pochodne pseudoefedryny (leki przeciwobrzękowe) oraz niektóre leki przeciwastmatyczne. Preparaty złożone z pseudoefedryną są obecnie szeroko reklamowane i dostępne bez recepty. Należą do nich leki stosowane w stanach przeziębienia, grypy, czy chorób zatok. Mają one wpływ na układ krążenia, oraz silne działanie wysuszające błonę śluzową. Leki przeciwhistaminowe (np. Zyrtec, Clarytyna), mogą zarówno wysuszać błonę śluzową, jak i mieć wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, powodując senność i osłabienie. Dlatego przy przyjmowaniu tego typy leków należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.
Dużą rolę w zwalczaniu objawów zdenerwowania związanego z pracą zawodową odgrywają beta-blokery. Lek ten zwalnia rytm serca  i jest stosowany głównie w kardiologii. Beta blokery zwalczają przede wszystkim naturalne, wegetatywne objawy zdenerwowania, takie jak pocenie się, szybkie bicie serca, drżenia rąk. Są natomiast mniej skuteczne w zwalczaniu objawów psychicznych, zwłaszcza lęku. Mogą one także powodować objawy uboczne w postaci niskiego ciśnienia krwi, a u osób chorujących na astmę może wystąpić atak duszności. 

            Osobnym problemem jest stosowanie środków uspokajających. Proces tworzenia głosu wymaga bardzo precyzyjnej koordynacji działania systemu kontroli nerwowej i mięśni krtani. Wszystkie leki, które mogą wpływać na zaburzenie tej koordynacji wpływają również na jakość głosu. Leki uspokajające mają działanie obniżające pobudliwość układu nerwowego, a przez to zaburzają koordynację precyzyjnych czynności, do których zaliczamy między innymi tworzenie głosu. Dlatego tak ważne jest, aby tego typu były stosowane z dużą ostrożnością, tylko pod kontrolą lekarza.
            Witamina C, która jest rozpowszechniona jako środek zapobiegający przeziębieniom, może poprzez wzmaganie wydzielania moczu powodować objawy zmniejszonego nawilżania błony śluzowej. Podobna sytuacja występuje w przypadku stosowania miejscowo kropli do nosa, stosowanych przy obrzęku błony śluzowej.
W przypadku zasychania śluzówki często przepisywane są środki mukolityczne. Mogą być one stosowane w formie inhalacji lub preparatu doustnego, jak tabletki czy syrop. Leki tego typu powodują rozrzedzenie wydzieliny w drogach oddechowych. Wydaje się jednak, że w przypadku osób zawodowo posługujących się głosem, u których tego typu objawy są częste i długotrwałe, lepsze efekty dają naturalne środki nawilżania, jak częste picie wody, stosowanie sprayów z fizjologicznym roztworem soli, czy ssanie cukierków glicerynowych.
Osoby posługujące się głosem często stosują płukania jamy ustnej i gardła różnymi roztworami. Trzeba mieć jednak świadomość, że w trakcie płukania płyn nie dociera do błony śluzowej krtani, a różne substancje zawarte w roztworach do płukania mogą mieć działanie drażniące. Należy zwrócić uwagę na preparaty zawierające alkohol etylowy, który może dodatkowo wysuszać  śluzówkę.
             Leki przeciwbólowe także mogą wpływać negatywnie na głos. Dla przykładu aspiryna zwiększa skłonność do krwawień i może uszkadzać błonę śluzową żołądka. Zwiększanie wydzielania kwasu żołądkowego może wiązać się z wystąpieniem refluksu żołądkowo-przełykowego, który odgrywa rolę w patogenezie wielu chorób krtani.
                  Zatem  zanim zdecydujemy się na kolejną porcję pigułek, a czeka nas ważna prezentacja, pamiętajmy jaki mają one wpływ na stan naszej jamy ustnej i krtani. 
Warto pamiętać o odpowiednim nawilżaniu, czyli piciu dużej ilości letniej niegazowanej wody, albo siemienia lnianego, który znakomicie nawilża gardło.     
          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz